İstanbul Web Tasarım Ajansı

Yazar
Ümit Kaputoğlu
Yayın Tarihi
28 Ekim 2022

Bu blog yazımızda sizlere web tasarım ajansı hakkında ne olduğunu, ne işler yaptığını, ilerleme şekillerini ve web tasarım ajanslarının SEO ile olan ilişkisi hakkında kendi bilgimiz dahilinde açıklayıcı bilgiler vereceğiz.

Web Tasarım Ajansı Nedir ve Ne İşler Yapar?

Çağımızın modernleşen sistemlerinde firmaların ve kurumların iletişim aracı olarak gördüğü web sitelerini sistemli bir şekilde kurma, düzenleme ve güncelleme işlerini yürüten oluşumlara web tasarım ajansı denir.

Web Tasarımı Ajansı İlerleyişi

Profesyonel ve planlı bir biçimde ilerleyen web tasarım ajansları markanın isteğine bağlı olarak web sitelerinin logo tasarımları, web sitesi tasarımı, düzeni, SEO optimizasyonu gibi hizmetleri ve web sitesinin internet içerisinde yürürlüğe girmesiyle ilgilenirler. İlerleyen aşamalarda ise yine markanın isteğine bağlı olarak sitenin güncelliği ve uyumuyla ilgili aylık veya yıllık planlamalar olarak ilgilenirler.

Planlı biçimde ilerleyen web tasarım ajansları markadan gelen fikir öncülüğünde ilk olarak istenilen web sitesi türü hakkında güncel web sitelerini incelemekle harekete geçerler. Bu incelemeler ışığında markaya fikrin nasıl geliştirilebileceği ve uygulamaya koyulacağı hakkında bir plan sunarlar. Sunulan plan markanın düşüncelerine uyar ise web sitesini oluşturmaya başlarlar. Sunucu ve alan adını bağlamakla işe başlayan web tasarım ajansları seçilen alt yapıyı kurmak, temayı veya yapılan özel tasarımı uygulamak, sitenin arka plan işlerini halletmek aşamalarını geçtikten sonra son olarak siteyi teste tabii tutup markaya teslim ederler.

Web Sitesinin Yayımı Sonrası

Web siteleriyle yayımlanıldıktan sonrada ilgilenilmesi gerekir. Bunlar düzenli aylık veya yıllık bakımlarla web tasarım ajansları tarafından sağlanabilir. İnternet sitesinin performansı, organik aramalara göre kelime trafiği analizinin raporlarını Google Search Console gibi uygulamalar ışığında incelenebilir. Siteye ait geniş ziyaretçi raporları ise Google Analytics tarafından elde edilebilir. Bu uygulamalar Google bünyesinde barınan ücretsiz uygulamalardır. Google Search Console internet sitesinin nasıl gelişeceği hakkında fikir önerilerini sunabilir ve bunun dahilinde web hayatında PageSpeed Insights uygulamasını karşınıza çıkartır. Web tasarım ajansları bu uygulamalar aracılığı ile markaya internet sitesinin nasıl geliştirilebileceği ve öne çıkabileceği hakkında yeni fikir ve güncellemelerle gelerek markaya katkı sağlamaya devam ederler.

Blog yazımızın devamında web tasarım ajansları ve SEO ilişkinin detaylarını inceleyeceğiz.

web tasarım ajansı

Web Tasarım Ajansı ve SEO

Profesyonel çalışan bir web tasarım ajansından hizmet alıyorsanız tasarlanan internet sitesinin SEO uyumlu olması beklenir. SEO uyumu için web sitesinin alt yapısı çok önemlidir. Web sitesi altyapısı mobil uyumluluk, akıllı URLLER, SSL sertifikası ve hızlı çalışması gibi şeylerdir. Bu gibi sistemler size çalıştığınız web tasarım ajansı tarafından size sunulmalıdır. SEO bakımından bir diğer önemli olan mesela sitenin içeriği ise kesinlikle tarafınızın seçimlerine bağlı olup web tasarım ajansları ile bu konuda bir hizmet anlaşmanız yok ise alanlarına girmeyen konulardır. Çalıştığınız web tasarım ajansının bu konuda hizmetleri var ise bu konuda ek bir destek alabilirsiniz.

Web tasarım ajanslarının SEO uyumluluğu hakkında size sağlayacağı hizmetler şunlardır:

  • Hızlı bir barındırma hizmeti
  • Doğru kodlama ile oluşturulmuş bir web sitesi
  • Gereksiz kodlardan arındırma
  • Kolay kullanım sağlayan tasarım
  • Görsellerin optimizasyonu
  • Mobil uyum
  • SSL sertifikası
  • Ana sayfa için doğru title ve description oluşturulması
  • Ana sayfa için doğru h taglarının yapılandırılması
  • Google Analytics ve Search Console tanımlarının yapılması

Bu bahsettiğimiz hizmetler sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex, vb. ) üst sıralara çıkmasına yardımcı olacaktır.

Peki Neden Web Tasarım Ajansı Siriworks ?

Siriworks olarak yukarıda belirttiğimiz tüm maddelere dikkat ederek profesyonel web sitenizi hazırlıyoruz. Anahtar teslim kurumsal web tasarım veya e-ticaret site paketlerimizde SEO uyumu, tasarım uyumu ve daha bir çok kritik web kriterine dikkat ediyoruz.

Bu yazımızda sizlere web tasarım ajansları ve tasarımı hakkında tüm detayları paylaştık. Umarım ilginizi çekebilmişizdir. Bize ulaşmak için iletişim veya Instagram sayfamızı kullanabilirsiniz.